Udostępnij
2024-03-06

Jaka jest siła uderzenia liny?

Podczas testów normatywnych mierzone są dwa rodzaje wydłużenia

picto danger de mortOSTRZEŻENIA

• Przeczytaj ze zrozumieniem instrukcje użytkowania przyrządów użytych w tej poradzie technicznej zanim zaczniesz ją stosować. Musisz przeczytać i zrozumieć informacje zawarte w instrukcjach użytkowania do zrozumienia tych dodatkowych informacji.

• Opanowanie tych technik wymaga specjalnego szkolenia. Współpracuj z profesjonalistą, aby potwierdzić swoją zdolność do bezpiecznego i niezależnego wykonywania tych technik, zanim spróbujesz zastosować je bez nadzoru.

• Podajemy przykłady technik związanych z Twoją działalnością. Mogą istnieć inne, których tutaj nie opisujemy.

Siła uderzenia liny to siła przenoszona przez linę na masę w teście określonym przez normę. Pomiar wykonywany jest przy spadającej masie, od strony wspinacza. Ta siła uderzenia nie jest reprezentatywna dla rzeczywistych sił napotykanych w trakcie upadku we wspinaczce. Test dynamiczny określony przez normę jest testem ekstremalnym, ponieważ symuluje upadek metalowej masy o współczynniku 1,77, z liną przymocowaną do stałego punktu.
W praktyce wiele czynników może ograniczać te siły: pochłanianie energii przez ciało wspinacza i asekurującego, ślizganie się liny w przyrządzie asekuracyjnym, ruch asekurującego, odkształcenie uprzęży…

Rodzaj linyMasa testowaMaksymalna siła uderzeniaLiczba odpadnięć
lina pojedyncza 1 Lina pojedyncza80 kg12 kN5
lina podwojna 2 Lina bliźniacza (2 żyły)80 kg12 kN12
lina blizniacza 3 Lina podwójna (1 żyła)55 kg8 kN5

Objaśnienie

Jedna żyłą liny pojedynczej musi wytrzymać 5 kolejnych upadków. Siła uderzenia przy pierwszym upadku nie może przekroczyć 12 kN.

Zapisz się
do newslettera

Podaj swój adres e-mail i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.