Udostępnij
2024-01-29

Użycie bloczków z linami o linkami o małej średnicy

W ramach certyfikacji jako ŚOI, bloczki Petzl są kompatybilne z linami o średnicy większej niż 7 mm. Użycie cieńszych linek jest możliwe.

picto danger de mort OSTRZEŻENIA

• Przeczytaj ze zrozumieniem instrukcje użytkowania przyrządów użytych w tej poradzie technicznej zanim zaczniesz ją stosować. Musisz przeczytać i zrozumieć informacje zawarte w instrukcjach użytkowania do zrozumienia tych dodatkowych informacji.

• Opanowanie tych technik wymaga specjalnego szkolenia. Współpracuj z profesjonalistą, aby potwierdzić swoją zdolność do bezpiecznego i niezależnego wykonywania tych technik, zanim spróbujesz zastosować je bez nadzoru

• Podajemy przykłady technik związanych z Twoją działalnością. Mogą istnieć inne, których tutaj nie opisujemy.

Norma EN 12278 nie wymaga ustalenia minimalnej średnicy kompatybilności z bloczkami.  Jednak bloczki Petzl mają określoną kompatybilność tylko ze średnicami większymi niż 7 mm, niezależnie od rodzaju liny (linka pomocnicza, lina dynamiczna, lina o małej rozciągliwości, lina statyczna…).

bloczki liny1

Używanie linek w bloczkach jest powszechne: linka pomocnicza w różnego rodzaju układach do wyciągania, wyciąganie lub ratownictwo z PUR LINE i RAD LINE…

Niektóre bloczki mają przestrzeń między rolką a okładkami, w której cienka linka może się zaciąć w przypadku nie osiowego ciągnięcia. Nie są więc kompatybilne z linkami o małej średnicy. Niektóre bloczki mogą być używane z linkami o małej średnicy, z wyjątkiem niektórych przypadków (patrz tabela poniżej). Im mniejsza średnica linek, tym większe ryzyko wypadnięcia linki z rolki, zwłaszcza w przypadku średnic mniejszych niż 5 mm. Należy zawsze przestrzegać ograniczeń dotyczących użytkowania i wytrzymałości linki, wskazanych w instrukcji obsługi i/lub wskazówkach producenta.

poulie cordelettes 2
poulie cordelettes 3

Bloczki fizycznie kompatybilne z linkami o średnicy mniejszej niż 7 mm.


SPIN L1
SPIN L2
SPIN S1
SPIN S1 OPEN
ROLLCLIP A
ROLLCLIP Z
PARTNER
JAG
MINI
GEMINI
RESCUE
TWIN
MINDER

poulie cordelettes 4

Bloczki kompatybilne wyłącznie z linka wskazanymi w ich instrukcjach obsługi (lista niewyczerpująca).

SPIN L1D
FIXE
OSCILLANTE
MOBILE
TANDEM
TRAC
KOOTENAY
ROLLCAB

Zapisz się
do newslettera

Podaj swój adres e-mail i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.