Udostępnij
2024-04-15

Asekuracja na wędkę z GRIGRI wpiętym do stanowiska na ziemi

picto danger de mortOSTRZEŻENIA

• Przeczytaj ze zrozumieniem instrukcje użytkowania przyrządów użytych w tej poradzie technicznej zanim zaczniesz ją stosować. Musisz przeczytać i zrozumieć informacje zawarte w instrukcjach użytkowania do zrozumienia tych dodatkowych informacji.

• Opanowanie tych technik wymaga specjalnego szkolenia. Współpracuj z profesjonalistą, aby potwierdzić swoją zdolność do bezpiecznego i niezależnego wykonywania tych technik, zanim spróbujesz zastosować je bez nadzoru

• Podajemy przykłady technik związanych z Twoją działalnością. Mogą istnieć inne, których tutaj nie opisujemy.

Często jesteśmy pytani o szczególne zastosowanie GRIGRI, gdy jest on wpięte do stanowiska na ziemi, a nie do asekurującego. Jest to stosowane głównie wtedy, gdy istnieje znaczna różnica wagi między wspinaczem a asekurującym, aby zapobiec zbyt  mocnemu szarpnięciu  asekurującego do ściany.

W tym przypadku Petzl zaleca następujące rozwiązanie: GRIGRI jest wpięte do uprzęży asekurującego, z dodatkową autoasekuracją ze stanowiska z ziemi.

wedka z grigri 6
wedka z grigri 4

– Umieścić punkt stanowiskowy na ziemi, w odległości od 1 do 2 m od asekurującego.
– Ustawić ramię karabinka naprzeciwko węzła.

Technika ta powinna być stosowana tylko do asekuracji na wędkę, ponieważ asekurujący jest „wpięty” do ziemi: asekuracja dynamiczna jest zatem ograniczona. Z drugiej strony umożliwia dobrą kontrolę zjazdu i umożliwia stosowanie standardowej techniki asekuracyjnej.

Należy zauważyć, że powszechnie spotykana technika jest następująca: GRIGRI jest wpięte do stanowiska na ziemi za pomocą pętli zszywanej:

wedka z grigri 5 1


Mocno odradzamy takie zastosowanie z następujących powodów:

– GRIGRI znajduje się na niewłaściwej wysokości w stosunku do wzrostu asekurującego, co wiąże się z ryzykiem mimowolnego nacisku na krzywkę, co uniemożliwia wszelkie blokowanie liny.
– Kontrola zjazdu jest bardziej delikatna, ponieważ asekurujący nie czuje ciężaru wspinacza.


Wymienione w tym artykule:

3860 342 2

GRIGRI

Przyrząd asekuracyjny ze wspomaganym blokowaniem

D13A AG GRIGRI LowRes

GRIGRI +

Przyrząd asekuracyjny z uchwytem antypanicznym

Zapisz się
do newslettera

Podaj swój adres e-mail i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.