Udostępnij
2024-02-07

ASAP użycie na powierzchniach skośnych

picto danger de mort OSTRZEŻENIA

• Przeczytaj ze zrozumieniem instrukcje użytkowania przyrządów użytych w tej poradzie technicznej zanim zaczniesz ją stosować. Musisz przeczytać i zrozumieć informacje zawarte w instrukcjach użytkowania do zrozumienia tych dodatkowych informacji.

• Opanowanie tych technik wymaga specjalnego szkolenia. Współpracuj z profesjonalistą, aby potwierdzić swoją zdolność do bezpiecznego i niezależnego wykonywania tych technik, zanim spróbujesz zastosować je bez nadzoru.

• Podajemy przykłady technik związanych z Twoją działalnością. Mogą istnieć inne, których tutaj nie opisujemy.

ASAP nachylona powierchnia 1W trakcie poruszania się po pochyłości, ASAP ma tę zaletę, że swobodnie podąża za użytkownikiem w obu kierunkach.

W razie upadku na dach o niskim nachyleniu lub na nierówną powierzchnię prędkość poślizgu użytkownika może być dość niska. W takim przypadku ASAP nie rozpoznaje upadku i może podążać za użytkownikiem bez zablokowania się. 
To jest normalne zachowanie się przyrządu. Gdy użytkownik zaczynie przyśpieszać podczas poślizgu, ASAP zablokuje się i zatrzyma upadek

ASAP nachylona powierchnia 2

Testy przeprowadzono na dachu o nachyleniu 30 °.

Średnie przemieszczenie ASAP, przed zablokowaniem, zmierzono dla dwóch różnych rodzajów powierzchni dachu: nierównej i gładkiej.

Na nierównej powierzchni, przy niskiej prędkości ślizgu, średnie przemieszczenie ASAP przed zablokowaniem wynosi 5 m.

ASAP nachylona powierchnia 3

Na gładkiej powierzchni, przy średniej prędkości ślizgu, średnie przemieszczenie ASAP przed zablokowaniem wynosi 3 m.

Wartości te podano wyłącznie w celach informacyjnych, a wyniki będą się różnić w zależności od powierzchni, nachylenia, pozycji użytkownika przed upadkiem lub stanu liny.

W przypadku niebezpiecznej przeszkody znajdującej się w odległości mniejszej niż 5 m od użytkownika, na pochyłości pod niskim kątem, Petzl zaleca wykonanie węzła ograniczającego na linie przed przeszkodą.

ASAP nachylona powierchnia 4
ASAP nachylona powierchnia 5

W przypadku pracy w pobliżu krawędzi dachu lepiej jest zostać zatrzymanym na węźle na dachu, niż spaść i wisieć w powietrzu po za krawędzią dachu na ASAP.

ASAP nachylona powierchnia 6

Uwagi:

– Podczas przemieszczania się, użytkownik może chwycić ASAP, nie wpływa to na jego zdolność blokowania się.

To może pozwolić mu ustabilizować się lub zablokować ASAP.

– W przypadku ASAP LOCK użyj funkcji blokowania, aby urządzenie pozostało na swoim miejscu, niezależnie od prędkości ślizgania się.

ASAP nachylona powierchnia 7
Zapisz się
do newslettera

Podaj swój adres e-mail i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.