Wybór karabinka do wpięcia VERSO lub REVERSO do uprzęży


VERSO lub REVERSO  jest wpinane i wypinane każdym razem gdy lina jest zakładana, na każdym wyciągu podczas wspinania. Wiele takich operacji podczas dnia wspinaczkowego zwiększa ryzyko popełnienia pomyłki. Gdy lina jest napięta, karabinek i przyrząd są przez nią podtrzymywane. W chwili, gdy jest luz na linie, przyrząd i karabinek mają swobodę ruchu i mogą przyjąć niewłaściwe pozycje.  Lina przesuwająca się przez karabinek może trzeć o nakrętkę. Karabinek systemu asekuracyjnego lub do zjazdu jest bardzo często używany jako jedyny, bez możliwości  zdublowania go. W razie otwarcia lub pęknięcia karabinka, upadek wspinacza jest nieunikniony.

 

 

 

Szczególnie istotne zagrożenia do wzięcia pod uwagę:

 

 

Zalecenia dotyczące karabinków i akcesoriów

 

 

 

Dlaczego taki wybór?

• Kształt karabinka Am’D  zapewnia  dobrą strefę podparcia na korpus VERSO lub REVERSO.
• Dzięki systemowi  SCREW-LOCK karabinek zostaje niezablokowany zanim założy się obie liny. Uwaga: przesuwające się liny w karabinku mogą odkręcić nakrętkę przez powtarzające się tarcie: należy kontrolować czerwony wskaźnik bezpieczeństwa.
• System blokowania BALL-LOCK jest mniej wrażliwy na tarcie liny na pierścieni.

 

Środki ostrożności:

• Przy każdym wpięciu wykonać wzajemną kontrolę partnerów.
• Podczas używania regularnie kontrolować wasz przyrząd asekuracyjny i pozycję karabinka , zwłaszcza ponowne obciążenie po fazie rozluźnienia systemu.
• Upewnić się, że nakrętka SCREW_LOCK jest dobrze zakręcona po każdym wpięciu (czerwony wskaźnik bezpieczeństwa nie jest widoczny).

 

 

Uwagi

- Karabinek ATTACHE może być zastosowany do tego użycia. Niemniej w razie obrócenia karabinka podczas używania liny podwójnej o dużej średnicy, żyły mogą zostać uszkodzone przez wewnętrzne krawędzie ramienia karabinka.
- System blokowania TWIST-LOCK nie jest zalecany do użycia: nakrętka może zostać odblokowana a ramię otworzone jednym ruchem liny.