Wybór butów wspinaczkowych uzależniony jest od poziomu zaawansowania wspinacza, rodzaju wspinania (skałki, buldery, długie drogi, ścianki wspinaczkowe itd.) i kształtu stopy. Wielu wspinaczy ma kilka par butów w zależności od tego gdzie się wspinają.
1. Poziom: EB zaleca wspinanie się w butach odpowiednich do waszego zaawansowania. Osoba poczatkująca nie potrzebuje technicznych rozwiązań, które są w zaawansowanych modelach a ekspert szuka butów odpowiednich do swojego doświadczenia.
2. Rodzaj wspinania: skałki, długie drogi w Tatrach czy Alpach czy ścianki wspinaczkowe - maja swoją specyfikę i różne wymagania pod względem precyzji i/lub komfortu.
3. Indywidualne przyzwyczajenia odnośnie kształtu buta, jego czubka i miękkości: często zmiany są zaskakujące na przykład przy przejścia z płaskich, sztywnych i prostych butów do bardzo asymetrycznych, wygiętych w dół i z bardzo miękką gumą.
4. Kształt stóp: stopy greckie, rzymskie, egipskie, szerokie lub wąskie... kombinacji jest wiele, podobnie jak wrażeń w tym samym bucie. Dlatego kładziemy taki duży nacisk na komfort w poszczególnych modelach.
Drogi w skałkach zazwyczaj są jednowyciągowe, od zupełnie krótkich do liczących kilkadziesiąt metrów. Zalecane buty muszą gwarantować precyzję i skuteczność, niemniej kryterium komfortu również ma znaczenie, zwłaszcza na dłuższej drodze. Należy znaleźć zatem równowagę pomiędzy komfortem a skutecznością. Zasada jest taka, że to co zyskujecie stawiając na skuteczność tracicie pod względem komfortu i odwrotnie.
Na długich, wielowyciągowych drogach główne kryterium wyboru to komfort stóp. W zależności od trudności drogi , trzeba przesunąć szalę trochę w stronę komfortu, nie poświęcając jednak całkowicie skuteczności. Jeżeli wspinanie na wielowyciągowych drogach ma być dla was przyjemnością, należy wybrać model przeznaczony na długie drogi i zapewniający dużą wygodę.
Specyfika bulderów jest dość podobna, niezależnie od miejscówki. W porównaniu do wspinania w skałach czy na długich drogach, wspinanie na baldach wymaga relatywnie krótkiego i intensywnego wysiłku. Najczęściej wspinacze po przystawieniu się albo zrobieniu drogi od razu ściągają buty. Muszą one więc być bardzo precyzyjne a jednocześnie łatwe do ściągnięcia/założenia.
EB sugeruje wybór butów zapinanych na rzepy. Ubiera się je i ściąga szybciej niż buty sznurowane. Oprócz tego możecie zainteresować się modelami bardziej technicznymi , które siła są mniej komfortowe dla stóp, co przy częstym ściąganiu jest bardzo uciążliwe.
Buty wspinaczkowe zostały opracowane do określonego rodzaju wspinania (buldery, skałki, długie drogi) bez rozróżniania na wspinaczkę za zewnątrz czy na ściance wspinaczkowej. Poniżej dwa kryteria, które pomogą w wyborze najlepszych butów dla waszych stóp:
Buty mogą się szybko zużyć z dwóch powodów.
1. Gdy wspinacie się na ściance, liczba dróg, którą robicie jest zazwyczaj większa niż na zewnątrz.
2. Tarcie gumy butów o panel bardzo szybko zużywa podeszwę.
Komfort jest mniej ważnym kryterium.
1. Zazwyczaj na ściance są albo buldery i/albo relatywnie krótkie drogi – do 15 metrów, w związku z czym często się ściąga/zsuwa buty.
2. Temperatura w nowoczesnych ściankach wspinaczkowy jest stałą przez cały rok, w związku z czym stopy mniej puchną na skutek upału.
Niektóre modele są specjalnie dostosowane do użycia zbiorowego i wypożyczalni jak Neo Gym
• Nie cierpieć w butach wspinaczkowych
• Bardziej kierować się swoimi wrażeniami niż opiniami innych.
• Wybrać buty odpowiednie do swojego poziomu zaawansowania.