Jak mierzone są parametry oświetlenia Petzl?


Petzl wybrał protokół ANSI (American National Standards Institute) do pomiarów siły światła i czasu świecenia latarek czołowych.  Pozwala to na użycie tych samych kryteriów, by łatwo porównać różne latarki ze sobą. Stosując ten protokół, mierzymy jasność (w lumenach), zasięg  wiązki (w metrach) oraz czas świecenie i oświetlenie rezerwowe (w godzinach).

 


Jasność (lumeny)

Pomiar ten jest wykonywany między 30 a 120 sekundami po włączeniu latarki. Wskazuje maksymalną moc światła, gdy latarka czołowa zostanie włączona  pierwszy raz. Pomiar wykonywany jest  przy użyciu nowych baterii.


Zasięg światła (metry)

Jest to maksymalna odległość między latarką czołową a miejscem, w którym oświetlenie wynosi tylko 0,25 luksa. Pomiar jest wykonywany po włączeniu latarki  przy użyciu nowych baterii. Zasięg światła zależy bezpośrednio od jasności, ale głównie od kształtu wiązki.


Czas świecenia  (godziny).

Odpowiada to czasowi, w którym oświetlenie pozostaje optymalne, od momentu włączenia latarki, aż do osiągnięcia 10% maksymalnej mocy światła. Następnie latarka przełącza się na oświetlenie rezerwowe.


Oświetlenie rezerwowe

Oświetlenie rezerwowe zapewnia minimalny poziom oświetlenia podczas chodzenia. Jednak światło może nie być wystarczające do szybkich aktywności  (takich jak bieganie, jazda na rowerze górskim, jazda na nartach ...).

 

 

 

Przykładowy wykres oświetlenia niestabilizowanego STANDARD LIGHTING