Udostępnij
2023-11-22

Czy dobrze nosicie kask wspinaczkowy?

We wspinaczce bardzo ważnym sprzętem ochrony indywidualnej (SOI) jest kask. Początkowo kaski były opracowane, by chronić górną część głowy przed uderzeniami. Nowoczesne kaski oferują również dodatkową ochronę przed uderzeniami z przodu, z tyłu i uderzeniami bocznymi. Jako wspinacze korzystamy z właściwości ochronnych i parametrów kasków tylko wtedy, gdy prawidłowo je nosimy i regularnie konserwujemy. Jeżeli robicie jedną z niżej wymienionych rzeczy… to znaczy, że źle nosicie swój kask
nosic kask

… wyrzucacie instrukcję obsługi bez przeczytania jej i zrozumienia

W instrukcji obsługi zawarte są informacje na temat prawidłowego używania kasku i ostrzeżenia przed potencjalnymi niebezpieczeństwami związanymi z użytkowaniem. Instrukcja pomoże w oswojeniu się z parametrami i ograniczeniami kasku, jak również pomoże w zrozumieniu i zaakceptowaniu ryzyka związanego z jego użytkowaniem.  Jakiekolwiek nieprawidłowe użycie tego sprzętu może prowadzić do powstania dodatkowego zagrożenia. Jeżeli macie jakieś pytania lub problemy ze zrozumieniem instrukcji – skontaktujcie się z Petzl.

… używacie kasków do innych zastosowań niż wspinaczka, alpinizm i inne sporty górskie wykorzystujące podobne techniki

Nie należy używać kasku do zastosowań, do których nie został przewidziany. Noszenie kasku mocno ogranicza ryzyku zranienia głowy, ale nie gwarantuje ochrony przed wszystkimi możliwymi uderzeniami. Podczas bardzo gwałtownych uderzeń kask absorbuje maksymalną ilość energii odkształcając się, a czasami nawet pękając. Kaski nie mogą być poddawane działaniom siły przekraczającej ich wytrzymałości i używane we wszelkich innych sytuacji niż te, do których zostały opracowane.

… nie kontrolujecie kasku przed jego założeniem

Przed każdym użyciem należy sprawdzić stan skorupy zewnętrznej i wewnętrznej (brak pęknięć, deformacji wewnątrz lub na zewnątrz). Naklejki na kasku mogą ograniczyć możliwości sprawdzenia braku pęknięć lub deformacji. Należy skontrolować prawidłowe funkcjonowanie systemu regulacji opaski obwodu głowy i klamry taśmy pod brodą. Podczas użytkowania ważne jest, by regularnie sprawdzać stan produktu i upewnić się , że wszystkie elementy i ich pozycje są prawidłowe Petzl zaleca przeprowadzanie dogłębnej kontroli przynajmniej raz na 12 miesięcy, przez osobę kompetentną – należy przestrzegać procedury kontrolnej znajdującej się poniżej:

Procedura kontrolna kasku
Karta kontrolna kasku

kaski zle1a

kaski zle1b

kaski zle1c

kaski zle1d… nie dbacie kask

Należy dbać o kask i unikać niepotrzebnych obciążeń. Nie należy siadać na kasku, nie zgniatać w worku transportowym. Należy go chronić przed upadkiem oraz przed kontaktem z ostrymi lub tnącymi przedmiotami.

… wystawiacie kask na działanie ekstremalnych temperatur

Nie wystawiać kasku na działanie temperatury wyższych niż 50 °C – na przykład nie zostawiać w samochodzie podczas upalnego dnia.  W chłodnym klimacie unikać używania kasku w temperaturach poniżej – 30°C.

.. niewłaściwie regulujecie lub zakładacie

Założyć kask w taki sposób, by przylegał do przodu, tyłu i boków głowy. Upewnić się, że taśma pod brodą nie jest zbyt luźna ani zbyt ściśnięta.  Należy się upewnić, że opaska systemu regulacji obwodu głowy jest w najniżej możliwej pozycji. Wyregulować ją w taki sposób, by kask nie ślizgał się na głowie. Nie używać tego kasku jeżeli nie możecie go prawidłowo dopasować. Zamienić na kask o innym rozmiarze lub na inny model.

kaski zakladanie

… nie chronicie przed substancjami chemicznymi

Kasku nie należy malować, czyścić rozpuszczalnikiem, przyklejać naklejek. Niektóre środki chemiczne, zwłaszcza rozpuszczalniki, mogą spowodować zmianę. Naklejki wodne są dopuszczone do używania na kaskach.

… nie możecie się zdecydować na zniszczenie kasku, gdy trzeba go wycofać z użytkowania

Kask wspinaczkowy musi zostać wycofany z użytkowania jeżeli:  ma więcej niż 10 lat, zaliczył mocny upadek (lub obciążenie),  rezultat kontroli nie jest satysfakcjonujący, istnieją jakiekolwiek podejrzenia co do  jego niezawodności,  nie  znacie pełnej historia użytkowania i/lub jeśli jest przestarzały (rozwój prawny, normatywny lub niekompatybilność z innym wyposażeniem ). Należy zniszczyć kask, by uniknąć jego przypadkowego użycia.

kaski wycofany


Zapisz się
do newslettera

Podaj swój adres e-mail i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.