Udostępnij
2024-02-23

Zjazd ze stanowiska Abałakowa

picto danger de mort OSTRZEŻENIA

• Przeczytaj ze zrozumieniem instrukcje użytkowania przyrządów użytych w tej poradzie technicznej zanim zaczniesz ją stosować. Musisz przeczytać i zrozumieć informacje zawarte w instrukcjach użytkowania do zrozumienia tych dodatkowych informacji.

• Opanowanie tych technik wymaga specjalnego szkolenia. Współpracuj z profesjonalistą, aby potwierdzić swoją zdolność do bezpiecznego i niezależnego wykonywania tych technik, zanim spróbujesz zastosować je bez nadzoru.

• Podajemy przykłady technik związanych z Twoją działalnością. Mogą istnieć inne, których tutaj nie opisujemy.

Po wspięciu się na lodospad istnieje wiele możliwości „wycofu”: pieszo, zjazdem z istniejących stanowisk lub zjazdem ze stanowisk Abałakowa. Interesuje nas ten ostatni przypadek.

1. Założenie stanowiska Abałakowa

Do zrobienia stanowiska Abałakowa potrzebny jest linka pomocnicza o średnicy przynajmniej 7 mm, haczyk typu MULTIHOOK, nóż i śruba lodowa o długości np. 21 cm. Należy pamiętać, że potrzebny jest trening i pewna zręczność, by stanowisko udało się za pierwszym razem.

zjazd z abalakowa 1

1. Czyszczenie powierzchni i wiercenie pierwszego otworu.

zjazd z abalakowa 2

2. Wiercenie drugiego otworu. Chcąc uzyskać kąt 60°, należy zrobić drugi otwór w odległości równej mniej więcej długości śruby lodowej. Otrzymacie w ten sposób trójkąt równoboczny, zatem kąt bliski 60°.

zjazd z abalakowa 3


3. Przed przewleczeniem linki pomocniczej można oczyścić otwory przy pomocy haczyka MULTIHOOK. Linkę pomocniczą trzeba złapać w drugim otworze przy pomocy MULTIHOOK

zjazd z abalakowa 4

 4. Linkę pomocniczą należy związać podwójnym węzłem zderzakowym. Obciąć nadmiar linki.

zjazd z abalakowa 5

Uwaga na zbyt krótkie pętle.

Wytrzymałość stanowiska Abałakowa zależy w dużej mierze od jakości lodu, ale również od sposobu, w jaki zostało założone (odległość między otworami, kąt …). Uwaga na istniejące już stanowiska Abałakowa, mogą być uszkodzone w niewidoczny sposób i niebezpieczne w razie ponownego użycia.


2. Zjazd

Przełożyć linę do zjazdu bezpośrednio przez pętlę. Do asekuracji zjazdu pierwszego istnieje możliwości zdublowania stanowiska Abałakowa inną śrubą. Zwrócić uwagę, by wpiąć się również do śruby, a nie tylko do pętli ze stanowiska Abałakowa.

zjazd z abalakowa 6

Dla szybszych zjazdów, bez pozostawiania sprzętu, można stosować wersję, w której lina przechodzi bezpośrednio przez stanowisko Abałakowa. Należy uważać na możliwość zamarznięcia liny w stanowisku Abałakowa: przed rozpoczęciem zjazdu należy zawsze sprawdzić kierunek przebiegu liny w stanowisku.

zjazd z abalakowa 7

Przed zjazdem upewnić się, że czekany są wpięte do uprzęży.

zjazd z abalakowa 8

Zapisz się
do newslettera

Podaj swój adres e-mail i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.