Udostępnij
2024-01-30

Pętla centralna i punkty wiązania: gdzie umieścić lonżę, przyrząd asekuracyjny, linę?

Przednia część uprzęży wspinaczkowej generalnie składa się z pętli centralnej i dwóch punktów wiązania. W tych elementach można umieścić lonżę, przyrząd asekuracyjny, linę.

picto danger de mortOSTRZEŻENIA

• Przeczytaj ze zrozumieniem instrukcje użytkowania przyrządów użytych w tej poradzie technicznej zanim zaczniesz ją stosować. Musisz przeczytać i zrozumieć informacje zawarte w instrukcjach użytkowania do zrozumienia tych dodatkowych informacji.

• Opanowanie tych technik wymaga specjalnego szkolenia. Współpracuj z profesjonalistą, aby potwierdzić swoją zdolność do bezpiecznego i niezależnego wykonywania tych technik, zanim spróbujesz zastosować je bez nadzoru

• Podajemy przykłady technik związanych z Twoją działalnością. Mogą istnieć inne, których tutaj nie opisujemy.

punkty wiazania 1a
punkty wiazania 2

1.  Gdzie przymocować swoją lonżę?

Z punktu widzenia bezpieczeństwa i wytrzymałości, lonża może być umieszczona w pętli centralnej lub w obu punktach wiązania. Niemniej z punktu widzenia komfortu korzystniej jest użyć pętli centralnej do tego celu.

Petzl zaleca umieszczenie lonży do pętli centralnej

punkty wiazania 3

Lonża w pętli centralnej pozwala na zachowanie dobrej geometrii uprzęży bez wpływu na komfort. Punkty wiązania mogą się przemieszczać i nie krępują mobilności wspinacza. Dodatkowo punkty pozostają na wiązanie liny pojedynczej lub dwóch żył liny podwójnej.

punkty wiazania 4

Lonża przymocowana do obydwu punktów wiązania zbliża górną i dolną część uprzęży.  Zmniejsza się w ten sposób komfort i mobilność wspinacza.

2. Gdzie wpiąć przyrząd asekuracyjny?

Często spotykanym błędem jest wpięcie przyrządu asekuracyjnego do obydwu punktów wiązania zamiast do pętli centralnej. UWAGA: karabinek wpięty w obydwa punkty wiązania nie będzie pracować prawidłowo.

Przyrząd asekuracyjny musi być wpinany do pętli centralnej.

punkty wiazania 5

Takie umieszczenie przyrządu asekuracyjnego zapewnia mobilność przyrządu oraz chroni karabinek przed przyjęciem złej pozycji.

punkty wiazania 6

UWAGA: jeśli przyrząd asekuracyjny zostanie wpięty do obydwu punktów wiązania uprzęży, karabinek traci mobilności i ustawi się wzdłuż osi poprzecznej:

– grozi to pęknięciem karabinka w razie odpadnięcia wspinacza.

– istnieje ryzyko otwarcia ramienia karabinka.

3. Gdzie przywiązać linę?

Z punktu widzenie bezpieczeństwa i wytrzymałości przywiązanie liny do pętli centralnej przy pomocy węzła ósemki czy skrajnego tatrzańskiego zamiast do obydwu punktów wiązania nie stanowi ryzyka.
Z punktu widzenia trwałości i zużycia, korzystniej jest wiązać linę do punktów wiązania.

Petzl zaleca wiązanie liny do obydwu punktów wiązania.

punkty wiazania 7

Punkty wiązania zostały opracowana do częstego obciążania przez linę (powtarzane odpadnięcia, gdy wspinacz patentuje drogę).  Zostały wzmocnione taśmą i są bardziej odporne na zużycie. W niektórych modelach czerwony wskaźnik na punktach wiązania odpadnięcia sygnalizuję konieczność wycofania sprzętu z uprzęży z użycia. Ułatwia to kontrolę swojego sprzętu wspinaczkowego.

punkty wiazania 8

Wiązanie liny do pętli centralnej jest raczej spotykane w alpinizmie, gdzie odpadnięcia są rzadsze, na przykład dla uprzęży ALTITUDE i TOUR. Często powtarzane odpadnięcia na pętli centralnej w wspinaczce sportowej prowadzą do przedwczesnego zużycia uprzęży.


UWAGA: podczas wiązania się należy zachować szczególną uwagę.

punkty wiazania 9

Gdy wszystko zostanie założone/wpięte, przed rozpoczęciem wspinania, należy wykonać wzajemne sprawdzanie partnerów.

punkty wiazania 10
Zapisz się
do newslettera

Podaj swój adres e-mail i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.