Udostępnij
2024-01-30

Wydłużenie

Podczas testów normatywnych mierzy się dwa rodzaje wydłużenia.

picto danger de mort OSTRZEŻENIA

• Przeczytaj ze zrozumieniem instrukcje użytkowania przyrządów użytych w tej poradzie technicznej zanim zaczniesz ją stosować. Musisz przeczytać i zrozumieć informacje zawarte w instrukcjach użytkowania do zrozumienia tych dodatkowych informacji.

• Opanowanie tych technik wymaga specjalnego szkolenia. Współpracuj z profesjonalistą, aby potwierdzić swoją zdolność do bezpiecznego i niezależnego wykonywania tych technik, zanim spróbujesz zastosować je bez nadzoru

• Podajemy przykłady technik związanych z Twoją działalnością. Mogą istnieć inne, których tutaj nie opisujemy.

Wydłużenie statyczne

Wydłużenie statyczne to stopień rozciągnięcia liny pod obciążeniem 80 kg. Próbę przeprowadza się na jednej żyle liny pojedynczej i podwójnej, na dwóch żyłach liny bliźniaczej.

Ograniczone jest do:
    • 10 % dla lin pojedynczych (jedna żyła liny)
    • 12 % dla lin podwójnych (jedna żyła liny)
    • 10 % dla lin bliźniaczych (dwie żyły liny)
Podczas użytkowania wydłużenie statyczne jest ważne głównie w przypadku wspinania na wędkę. W trakcie patentowania drogi, wygodniejsze jest mniejsze rozciągnięcie liny, by nie znaleźć się poniżej miejsca, na którym się pracowało. Niewielkie wydłużenie statyczne pomaga również uniknąć upadków do ziemi na początku wędki.

Wydłużenie dynamiczne

Wydłużenie dynamiczne to stopień rozciągnięcia liny uzyskany w standardowym teście dynamicznym. Musi być mniejszy niż 40%. Ponieważ test ten jest ekstremalny, należy przyjąć, że jest to maksymalne wydłużenie. W terenie ta maksymalna wartość będzie zawsze mniejsza.  Zazwyczaj podczas lotu dynamiczne wydłużenie liny wynosi od 10 do 40%. Duże wydłużenie dynamiczne zwiększa ryzyko uderzenia o ziemię lub półkę skalną.

Liny wydluzenie1
Zapisz się
do newslettera

Podaj swój adres e-mail i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.