Udostępnij
2024-01-30

Opuszczanie ciężaru z dezaktywowaną zapadką

TYLKO DLA EKSPERTÓW

picto danger de mort OSTRZEŻENIA

• Przeczytaj ze zrozumieniem instrukcje użytkowania przyrządów użytych w tej poradzie technicznej zanim zaczniesz ją stosować. Musisz przeczytać i zrozumieć informacje zawarte w instrukcjach użytkowania do zrozumienia tych dodatkowych informacji.

• Opanowanie tych technik wymaga specjalnego szkolenia. Współpracuj z profesjonalistą, aby potwierdzić swoją zdolność do bezpiecznego i niezależnego wykonywania tych technik, zanim spróbujesz zastosować je bez nadzoru

• Podajemy przykłady technik związanych z Twoją działalnością. Mogą istnieć inne, których tutaj nie opisujemy.

Przed dezaktywacją zapadki należy zainstalować system hamujący, który umożliwi trzymanie ciężaru i kontrolę opuszczania. Dobrym rozwiązaniem jest użycie MICRO TRAXION w trybie  „bloczek zwykły” razem z przyrządem REVERSO.

1. Wpięcie REVERSO do uprzęży

MICRO TRAXION opszczanie ciezaru1

2. Asekurujący przejmuje ciężar i dezaktywuje krzywkę

Gdy asekurujące przejmie ciężar na siebie, naprężenie liny umożliwi dezaktywację zapadki w MICRO TRAXION. Należy wcisnąć przycisk, a następnie puścić go, by zapadka pozostała w pozycji otwartej.

MICRO TRAXION opszczanie ciezaru2

3. Opuszczanie ciężaru

Prędkość opuszczania musi być umiarkowana, by uniknąć szarpnięcia, w razie aktywacji zapadki. Może to nastąpić pod wpływem wibracji, nacisku zapadki o skałę lub sprzęt lub na skutek ruchów liny.

MICRO TRAXION opszczanie ciezaru3

Uwaga: bloczek w punkcie kierunkowym znacznie zmniejsza tarcie (około połowy tarcia karabinka). W przypadku szarpnięć podczas opuszczania, asekurujący może zostać przyciągnięty w stronę bloczka, szczególnie jeśli jego postawa jest niestabilna.

Zapisz się
do newslettera

Podaj swój adres e-mail i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.