Udostępnij
2024-01-31

Drugi wspinacz zablokowany, wyciąganie na napiętej linie

Kiedy drugi odpadnie poniżej okapu i nie będzie w stanie wyjść o własnych siłach, prowadzący musi znaleźć sposób by go wyciągnąć. Jeżeli jest wystarczająco dużo liny, najłatwiej będzie podać drugiemu żyłę liny, by mu pomóc. Lina na której wisi drugi będzie służyć do autoasekuracji. Jeżeli taki manewr nie jest możliwy do wykonania, należy założyć układ do wyciągania na obciążonej linie. Ciężar musi zostać przeniesiony z REVERSO na bloczek z blokadą znajdujący się na początku układu do wyciągania. Funkcja odblokowania w REVERSO umożliwia wykonanie tek operacji to w łatwy sposób, przy założeniu, że na linie podwójnej jest jeden drugi.

picto danger de mort OSTRZEŻENIA

• Przeczytaj ze zrozumieniem instrukcje użytkowania przyrządów użytych w tej poradzie technicznej zanim zaczniesz ją stosować. Musisz przeczytać i zrozumieć informacje zawarte w instrukcjach użytkowania do zrozumienia tych dodatkowych informacji.

• Opanowanie tych technik wymaga specjalnego szkolenia. Współpracuj z profesjonalistą, aby potwierdzić swoją zdolność do bezpiecznego i niezależnego wykonywania tych technik, zanim spróbujesz zastosować je bez nadzoru

• Podajemy przykłady technik związanych z Twoją działalnością. Mogą istnieć inne, których tutaj nie opisujemy.

drugi wspinacz zablokowany1
drugi wspinacz zablokowany2

1. Zawiązać węzeł flagowy na jednej żyle liny, od strony hamującej REVERSO. Węzeł ten pozwala na puszczenie liny, by mieć wolne ręce podczas manewrów.

drugi wspinacz zablokowany3

2. Założyć bloczek z blokadą MICRO TRAXION na drugą żyłę, od strony ciężaru. Sprawdzić kierunek instalacji. Przesuwanie MICRO TRAXION w dół, blokowanie w górę. Wpiąć MICRO TRAXION do punktu centralnego stanowiska.

drugi wspinacz zablokowany4

3. Użyć karabinka jak uchwytu w otworze do odblokowania REVERSO, by odblokować linę. Obciążenie jest wówczas przekazane na MICRO TRAXION.

drugi wspinacz zablokowany5

4. MICRO TRAXION  może być użyty jako blokujący linę w prostym lub złożonym układzie do wyciągania. Wybór układu zależy od sytuacji: ciężaru sprzętu, tarciu o skałę itd.  Podczas wyciągania należy regularnie wybierać luz na drugiej żyle, by zachować autoasekurację.

Zapisz się
do newslettera

Podaj swój adres e-mail i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.