Udostępnij
2024-03-06

Założenie szybkiego zjazdu podczas pokonywania grani

Skuteczność i prędkość są często kluczem do sukcesu podczas pokonywania grani. Krótki zjazd, który przerywa przemieszczanie się musi być wykonany szybko. Z tego punktu widzenia opuszczenie na wędkę jednego z partnerów pozwala na zoptymalizowanie instalacji liny, zmniejszając ryzyko jej zaplątania się i upadku kamieni.

picto danger de mort OSTRZEŻENIA

• Przeczytaj ze zrozumieniem instrukcje użytkowania przyrządów użytych w tej poradzie technicznej zanim zaczniesz ją stosować. Musisz przeczytać i zrozumieć informacje zawarte w instrukcjach użytkowania do zrozumienia tych dodatkowych informacji.

• Opanowanie tych technik wymaga specjalnego szkolenia. Współpracuj z profesjonalistą, aby potwierdzić swoją zdolność do bezpiecznego i niezależnego wykonywania tych technik, zanim spróbujesz zastosować je bez nadzoru.

• Podajemy przykłady technik związanych z Twoją działalnością. Mogą istnieć inne, których tutaj nie opisujemy.

szybki zjazd gran 1

1. Przygotowanie stanowiska

Partnerzy wpinają swe lonże do pętli, a następnie przeciągają koniec liny przez maillona stanowiskowego, po czym pierwszy wiąże się do tego końca.

szybki zjazd gran 2

Bez maillona

Gdy brak jest maillona, trzeba wzmocnić stanowisko zjazdowe na czas opuszczania na wędce. To wzmocnienie demontuje się przed zjazdem ostatniego w zespole.

szybki zjazd gran 5

2. Opuszczanie pierwszego na wędce

Pierwszy zjeżdżający wybiera drogę zjazdu i kolejne stanowisko. Może też zabrać wolny koniec liny.

picto plus1 Mniejsze ryzyko złego rzucenia liny i oszczędność czasu.

minus3 Pełna kontrola przesuwania się liny odbywa się z górnego stanowiska.

szybki zjazd gran 3 1

3. Zjazd drugiego członka zespołu

Pierwszy autoasekuruje się z dolnego stanowiska, wpięty równocześnie do jednej z żył, kontrolując prawidłowy przebieg drugiej.

szybki zjazd gran 4
Zapisz się
do newslettera

Podaj swój adres e-mail i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.