Udostępnij
2024-01-31

Upadek do szczeliny – układ do wyciągania na linie z węzłami

W zespole dwójkowym bardzo przydatne jest zrobienie węzłów na linie, dla wyhamowania upadku do szczeliny. Gdy nie ma dodatkowej liny, wyciąganie z założenia odbywa się na linie z węzłami, które nie przejdą przez przyrząd zaciskowy, znajdujący się na początku układu. Metoda polegająca na odwiązaniu węzła wymaga niewiele dodatkowego sprzętu.

picto danger de mort OSTRZEŻENIA

• Przeczytaj ze zrozumieniem instrukcje użytkowania przyrządów użytych w tej poradzie technicznej zanim zaczniesz ją stosować. Musisz przeczytać i zrozumieć informacje zawarte w instrukcjach użytkowania do zrozumienia tych dodatkowych informacji.

• Opanowanie tych technik wymaga specjalnego szkolenia. Współpracuj z profesjonalistą, aby potwierdzić swoją zdolność do bezpiecznego i niezależnego wykonywania tych technik, zanim spróbujesz zastosować je bez nadzoru

• Podajemy przykłady technik związanych z Twoją działalnością. Mogą istnieć inne, których tutaj nie opisujemy.

Przenieść ciężar na niższy przyrząd zaciskowy

Ciężar musi być przeniesiony chwilowo na dolny przyrząd zaciskowy, połączony z punktem stanowiskowym, by móc odciążyć linę i odwiązać węzeł.

1. Gdy układ do wyciągania zostanie założony, wyciąganie poszkodowanego przesuwa węzły w kierunku systemu.

alpinizm uklad do wyciagania z wezlami1

2. Przełożyć dolny przyrząd zaciskowy typu TIBLOC poniżej węzła. TIBLOC nie jest obciążony i może by łatwo zdjęty z liny.

alpinizm uklad do wyciagania z wezlami2

3. Mając obciążony bloczek, założyć długą pętlę (120 cm) na punkcie stanowiskowym i połączyć z przyrządem TIBLOC. Przesunąć TIBLOC w dół, by jak najbardziej naciągnąć pętlę.

alpinizm uklad do wyciagania z wezlami3

4. Delikatnie pociągnąć układ do wyciągania i chwilowo odblokować język MICRO TRAXION. Opuścić ciężar tak, by obciążał pętlę i TIBLOC.

alpinizm uklad do wyciagania z wezlami4

5. Ciężar jest zawieszony tylko na przyrządzie TIBLOC i pętli. Odwiązać węzeł.

alpinizm uklad do wyciagania z wezlami5

6. Odblokować język MICRO TRAXION i wyciągać normalnie. Po pierwszym ruchu, wypiąć pętlę z przyrządu TIBLOC, aż do następnego węzła.

alpinizm uklad do wyciagania z wezlami6
Zapisz się
do newslettera

Podaj swój adres e-mail i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.