Udostępnij
2024-07-05

Lonże do pracy na wysokości

Petzl oferuję pełną gamę lonży o do różnych zastosowań, niezależnie czy chodzi o nadanie pozycji podczas pracy, czy ograniczenie siły uderzenia działającej na użytkownika w trakcie upadku. Poniżej 10 kluczowych punktów jakie trzeba znać w kontekście tych Środków Ochrony Indywidualnej.

lonze 1

Rożne rodzaje lonży

W naszej ofercie znajdziesz lonże  do stabilizacji w pozycji roboczej, które pozwalają precyzyjnie ustawić się na stanowisku pracy, ze stopami opartymi na konstrukcji. Można je dostosować się do różnych konfiguracji konstrukcji i stanowisk oraz  mogą być używane  pojedynczo lub podwójnie. Lonże zabezpieczające przed upadkiem z wysokości  są używane w przypadku zagrożenia upadkiem i są łączą się z przeciwupadkowym  punktem wpinania uprzęży. Zintegrowany absorber zapewnia pochłanianie energii podczas upadku, ograniczając siłę uderzenia działającą na użytkownika. Istnieją również lonże do przemieszczania się, w wersji pojedynczej lub podwójnej.

Prawidłowy wybór lonży zależy od zrozumienia wolnej przestrzeni pod użytkownikiem

Ryzyko upadku jest głównym zagadnieniem, które należy opanować podczas pracy na wysokości. Mając to na uwadze, obliczenie wolnej przestrzeni pod użytkownikiem w każdej sytuacji roboczej ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pracownika.  Wolna przestrzeń  to minimalna, wolna od przeszkód odległość pod użytkownikiem, którą należy przewidzieć. Ta minimalna wolna przestrzeń uwzględnia długość systemu, rozdarcie absorbera, średnią odległość między punktem wpinania uprzęży a stopami pracownika (1,5 m) oraz wymagany przez normę margines bezpieczeństwa (1 m) . 
Skorzystaj z naszego kalkulatora wolnej przestrzeni dla rodziny  produktów ABSORBICA, by zwiększyć bezpieczeństwo swojego działania.

Lonże chroniące przed upadkiem z wysokości dostosowane do potrzeb użytkowników

Oprócz długości istnieje możliwość dobrania łączników do zakończenia lonży , w zależności od rodzaju konstrukcji, po której lub wzdłuż której będzie się poruszał użytkownik. Mogą być wyposażone w łączniki o dużym prześwicie MGO lub MGO OPEN do mocowania do konstrukcji metalowych lub kabli i prętów o dużych średnicach. Lonże bez łączników mogą być wyposażone w łączniki MGO OPEN 60 lub 110, dzięki czemu z łatwością dostosujesz swoją lonże do warunków  miejsca pracy. Inną opcją są klasyczne łączniki aluminiowe (OK, Am’D lub Bm’D) lub stalowe (OXAN TRIACT-LOCK), które umożliwiają wpięcie do lin asekuracyjnych lub do pojedynczych punktów kotwiczenia. A dla tych, którzy preferują rozwiązanie modułowe, absorber energii ABSORBICA jest dostępny pojedynczo, by go połączyć w wybranej przez siebie konfiguracji , z lonżami i łącznikami JANE (I lub Y).

ABSORBICA 5

ABSORBICA — zwarty i skuteczny absorber energii

Absorber energii ABSORBICA jest bardzo zwarty  (zaledwie 14 cm długości), aby nie utrudniać użytkownikowi ruchów lub przeszkadzać w pracy. Wytrzymały pokrowiec z tkaniny pomaga chronić absorber energii przed tarciem i potencjalnymi zanieczyszczeniami. W razie upadku rozerwanie taśmy absorbera energii ogranicza siłę uderzenia działającą na użytkownika. Lonże  przeznaczone są dla użytkowników o wadze od 60 do 140 kg. Postępujące etapami rozrywanie taśmy zmniejsza siłę działająca na lżejszych użytkowników.

ABSORBICA 1

Lonże zabezpieczające przed upadkiem z wysokości istnieją w wersji pojedynczej lub podwójnej i wielu długościach

Lonże pojedyncze są przeznaczone szczególnie do autoasekuracji na poziomej poręczówce lub na podnośniku. Lonże z dwoma ramionami pozwalają na ciągłą autoasekurację poprzez kolejno następujące po sobie przepinanie obu ramion. Absorbery ABSORBICA-I i Y dostępne są w dwóch długościach:
• 80 cm z liny
• 150 cm z elastycznej taśmy, aby nie przeszkadzały przy wychodzeniu
Dodatkowo oferujemy ABSORBICA-I VARIO, pojedynczą lonżę z systemem regulacji VARIO, który umożliwia regulację długości lonży w celu zmniejszenia potencjalnej wysokości upadku.

lonze 5

Wersje europejskie i międzynarodowe lonży ABSORBICA-Y

Lonże  ABSORBICA-Y MGO dostępne są w dwóch wersjach: europejskiej lub międzynarodowej. Posiadają łączniki MGO, wersja europejska ma łącznik OK TRIACT-LOCK z poprzeczką CAPTIV, a wersja międzynarodowa łącznik Bm’D z poprzeczką CAPTIV do wpięcia do uprzęży. Wersje europejskie są certyfikowane zgodnie z normami europejskimi, a wersje międzynarodowe są certyfikowane zgodnie z normami północnoamerykańskimi i europejskimi.

ABSORBICA 4

ABSORBICA-Y TIE-BACK do dużych konstrukcji

ABSORBICA®-Y TIE-BACK to podwójna lonża ze zintegrowanymi pośrednimi pętlami i zwartym pochłaniaczem energii. Jest przeznaczona jest do pionowego przemieszczania się na bardzo dużych konstrukcjach z przepinaniem się. System TIE-BACK umożliwia wpięcie końcówek lonży do pętli pośrednich, w przypadku konstrukcji o bardzo dużym przekroju

lonze 7

GRILLON — regulowana lonża do stabilizacji w pozycji roboczej

Dostępne w wersji pojedynczej lub podwójnej oraz w wielu długościach od 2 do 20 metrów, w wersji PLUS, o zwiększonej odporności na ścieranie oraz w wersjach HOOK lub MGO ze zintegrowanymi łącznikami. Regulowane lonże GRILLON do nadawania pozycji przy pracy są niezbędnym narzędziem dla pracowników na wysokości. A jeśli nie znajdziesz dokładnie tego, czego potrzebujesz, usługa Petzl Custom pozwoli Ci dostosować rodzaj liny: standardową lub o wysokiej wytrzymałości, kolor i długość do 20 metrów. Możesz także dostosować kolor przyrządu  (czarny lub żółty), a nawet łączniki do wpięcia do uprzęży lub końca lonży. To wszystko jest indywidualnie pakowane, jako gotowe do użycia rozwiązanie.

Każda wersja regulowanej lonży  GRILLON ma ten sam przyrząd, które można otworzyć za pomocą narzędzia. Pozwala to na wymianę liny na nową, która jest dostępna jako akcesorium. Lina jest zużyta lub uszkodzona? Potrzebujesz innej długości lub wersji ze łącznikiem na końcu?  Wszystkie wersje lin wymiennych są dostępne.

lonze 8
lonze 9

PROGRESS — Idealne dopasowanie podczas przemieszczania się

Lonża PROGRESS dopasowuje się bardzo szybko i precyzyjnie (nawet w rękawicach roboczych), dzięki przyrządowi  ADJUST. Można go odblokować przez zwykłe przekręcenie. Przyrząd może być wpięty do punktu stanowiskowego lub do uprzęży.

lonze 10

ŚOI wymagające regularnej kontroli

Lonże to przede wszystkim tekstylne środki ochrony indywidualnej mimo że często mają metalowe elementy. Wymagają rygorystycznej konserwacji, a przede wszystkim regularnych kontroli. Dokumenty dotyczące procedur kontroli, a także wskazówki dotyczące konserwacji są dostępne na każdej stronie produktu w naszej witrynie internetowej. We wszystkich przypadkach ich żywotność nie przekracza 10 lat.

Zapisz się
do newslettera

Podaj swój adres e-mail i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.