Udostępnij
2023-11-22

Kontrola Środków Ochrony Indywidualnej

Dla wszystkich pracowników wysokościowych regularne sprawdzanie wszystkich środków ochrony indywidualnej (ŚOI) używanych w miejscu pracy jest nie tylko koniecznością, ale także obowiązkiem prawnym! Petzl dokłada wszelkich starań, aby procedura weryfikacji była jak najwygodniejsza, dostarczając pełnej dokumentacji. Oto krótki przewodnik, który pomoże wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia.

konserwacja soi

Okresowa kontrola ŚOI jest obowiązkiem prawnym. Na przykład w Polsce musi być przeprowadzana co najmniej raz na 12 miesięcy, a nawet częściej, jeśli producent to zaleca. Sama kontrola i jej wyniki muszą być zachowane w formie elektronicznej lub papierowej, aby w każdej chwili można było ocenić stan sprzętu i, jeśli to konieczne wycofać go z użycia. Petzl dostarcza pełnej dokumentacji, by pomóc użytkownikowi oraz certyfikowanemu kontrolerowi ŚOI.

konserwacja soi instrukcja

Instrukcja obsługi

Instrukcje Petzl zawierają wiele przydatnych informacji, które pomogą ocenić, czy produkt nadaje się do użytku, czy nie.  Po pierwsze zawierają pełną listę elementów składowych produktu co pozwala na stwierdzenie czy jest on kompletny czy nie. W instrukcjach znajduje się podsumowanie inspekcji i lista punktów  do sprawdzenia przed i podczas użytkowania, schematy testów funkcjonowania i dodatkowe informacje na temat oznaczeń, identyfikowalności, użytkowania, cyklu życia i środków ostrożności, które należy podjąć dla konserwacji i przechowywania ŚOI. Instrukcja obsługi jest więc podstawowym i niezbędnym dokumentem przy przeprowadzaniu przeglądów okresowych.

konserwacja soi procedura kontrolna

Procedura kontroli ŚOI

Oprócz bieżącej kontroli przed i po  każdym użyciu,  ŚOI musi zostać dokładnie skontrolowany przez kompetentną i przeszkoloną osobę przynajmniej raz do roku. Dla każdego produktu Petzl dostarcza znormalizowany dokument kontroli, w zależności od rodzaju sprzętu (uprzęże, kaski, przyrządy zjazdowe, bloczki, itp.).  Dokument ten określa wszystkie niezbędne punkty kontrolne i sposoby ich kontroli, w ten sposób chroniąc przed pominięciem żadnego z kluczowych kroków weryfikacji. 

konserwacja soi karta kontrolna

Karta kontrolna ŚOI 

Jest to dokument, w którym rejestrowane są wyniki uzyskane podczas kontroli produktu. Jest on przypisany do każdej sztuki ŚOI swoim numerem seryjnym lub w razie konieczności  do partii tego samego rodzaju produktów. Ten formularz kontroli uzupełnia rejestr kontrolny ŚOI, dokumentując indywidualną identyfikację i śledzenie  każdego ŚOI. 

konserwacja soi porady

Porady dotyczące pielęgnacji sprzętu

Dokument ten dostarcza informacji, które pomogą wydłużyć żywotność sprzętu. Aby to osiągnąć, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów: wykorzystanie produktu (intensywność, częstotliwość, warunki itp.), a także transport, przechowywanie, pielęgnację i konserwację. Dbanie o wszystkie te aspekty pomaga uniknąć przedwczesnego zużycia sprzętu. Ten dokument jest podsumowaniem środków ostrożności zalecanych przez Petzl przy konserwacji sprzętu.

Dostęp do dokumentacji w dowolnym momencie

Ponieważ wiemy, jak ważny jest dostęp do tych formularzy i instrukcji w dowolnym momencie, umieściliśmy je w serwisie – na każdej z setek podstron produktowych. Możesz je zapisać i wykorzystać w dowolnym momencie. Dokumenty dostarczane są w formacie PDF i są regularnie aktualizowane. Można je znaleźć  w sekcji „informacje techniczne” pod opisami produktów.
Dla Petzl oferowanie kompletnego rozwiązania to coś więcej niż dostarczanie doskonałych produktów, oznacza towarzyszenie naszym klientom przed, w trakcie i po ich użyciu produktów. Z naszą dokumentacją dotyczącą kontroli ŚOI idziemy jeszcze dalej, abyś mógł doświadczyć różnicy dzięki poradom technicznym i ekspertyzie Petzl

 

Zapisz się
do newslettera

Podaj swój adres e-mail i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.