Wybór karabinka do wpięcia GRIGRI do uprzęży


GRIGRI jest wpinane i wypinane każdym razem gdy lina jest zakładana, na każdym wyciągu podczas wspinania. Wiele takich operacji podczas dnia wspinaczkowego zwiększa ryzyko popełnienia pomyłki. Gdy lina jest napięta, karabinek i przyrząd są przez nią podtrzymywane. W chwili, gdy jest luz na linie, przyrząd i karabinek mają swobodę ruchu i mogą przyjąć niewłaściwe pozycje. Karabinek systemu asekuracyjnego lub do zjazdu jest bardzo często używany jako jedyny, bez możliwości zdublowania go. W razie otwarcia lub pęknięcia karabinka, upadek wspinacza jest nieunikniony.

 

 

Szczególnie istotne zagrożenia do wzięcia pod uwagę:

 

 

Zalecenia dotyczące karabinków i akcesoriów

 

       

Szybkość użycia i automatyczna blokada

Niezawodność w brudnych środowiskach (błoto, piasek…) Szybkość użycia, kształt  przeciwdziała rotacji Blokada automatyczna. Trzy ruchy niezbędne do otwarcia

 

Dlaczego taki wybór?

Kształt D zmniejsza rotację  karabinka.
Do wpięcia jest tylko jeden przyrząd – duży prześwit i pojemność karabinka nie są potrzebne.

System z automatyczną blokadą  TWIST-LOCK zmniejsza ryzyko zapomnienia o zablokowaniu / zakręceniu karabinka, jednocześnie zachowując dużą szybkość manipulacji. Może by używany w tym przypadku, ponieważ nie ma ryzyka otwarcia zamka przez linę trącą o nakrętkę.

System z automatyczną blokadą BALL-LOCK zmniejsza ryzyko zapomnienia o zablokowaniu / zakręceniu karabinka a jednocześnie oferuje bezpieczeństwo przez blokadę wymagającą trzech ruchów do otwarcia.

Kształt karabinka FREINO zmniejsza ryzyko odwrócenia karabinka i przyjęcia złej pozycji. Oferuje możliwość dodatkowego hamowania, dla lepszej kontroli opuszczania ciężkiego wspinacza.

 

Środki ostrożności:

• Przy każdym wpięciu wykonać wzajemną kontrolę partnerów.
• Podczas używania regularnie kontrolować wasz przyrząd asekuracyjny i pozycję karabinka, zwłaszcza ponowne obciążenie po fazie rozluźnienia systemu.
• Upewnić się, że nakrętka SCREW-LOCK jest dobrze zakręcona po każdym wpięciu (czerwony wskaźnik bezpieczeństwa nie jest widoczny).
• Używając karabinka z systemem automatycznej blokady upewnić się, że po każdym otwarciu/zamknięciu nakrętka jest całkowicie zablokowana

 
Uwagi
Należy uważać na karabinki o kształcie gruszki, które w tym zastosowaniu mają tendencję do obracania się i przyjmowania złej pozycji.