Jak dobrać rozmiar butów wspinaczkowych


Na początek kluczowe jest zrozumienie faktu, że w buty wspinaczkowe mogą być wygodne i stopy nie muszą w niech cierpieć podczas wspinania. Ból nie świadczy o zwiększeniu formy wspinaczkowej, a wręcz przeciwnie jest sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez organizm.

Jaka jest idealny rozmiar butów dla mnie?

W EB rozmiar butów, w których chodzicie normalnie odpowiada rozmiarowi butów wspinaczkowych.  W zależności od kształtu stóp i/lub waszego doświadczenia, rozmiar butów wspinaczkowych będzie zbliżony do rozmiaru butów noszonych na co dzień. Zalecamy próby z rozmiarami i połówkami  rozmiarów mniejszymi i większymi, zanim zdecydujecie się na wybór i kupno nowych butów wspinaczkowych.

 

Jaka jest zależność pomiędzy zdrowiem stóp a skutecznością wspinania?

Rezultatem wspinania  w butach w waszym normalnym rozmiarze będzie zwiększenie zwinności i ruchomości stopy. Ścięgna i mięsnie się wzmocnią, zwiększy się równowaga ciała i ogólna skuteczność. Nawet najdrobniejsze stopnie nie będą wyzwaniem!  Uniknięcie bólu podczas treningu zwiększa w miarę upływu czasu waszą skuteczność i poziom. Zamiast koncentrować się na bólu nóg powodowanym przez buty, skupiacie się na wspinaniu. Z punktu widzenia fizjologii, zdrowe stopy gwarantują zachowanie pełnej mobilności, co owocuje większą skutecznością.

 

Dlaczego więc niektórzy "katują" swoje stopy?

Wspinacze chcą uzyskać efekt "drugiej skóry", by polepszyć wrażenie trzymania nogi w bucie, precyzję stawania na stopniach i siłę wypchnięcia. Maksymalne "skompresowanie" stopy połączone z wygięciem buta i agresywnym czubkiem umożliwia stanięcie na najmniejszych stopniach. Można też powiedzieć, że za małe buty ułatwiają pracę nóg na stopniach. W taki sposób wspinacz pomija fazę nauki (równowaga, mobilność stopy, wzmocnienie mięśni) i zyskuje czas. Jest to jednak działanie na krótką metę.
 

Jakie są skutki takiej praktyki?

Część adeptów wspinaczki  zwyczajnie zniechęca się do niej przez bólu stóp. Ściśnięcie stopy ogranicza prawidłowe działanie układu krwionośnego, ograniczając efekt superkompensacji , który jest zazwyczaj celem treningu.  Kompresja stóp i niedokrwienie i deficyt tlenu może spowodować powstanie w dłuższym okresie zmian zwyrodnieniowych. Ta kompresja jest niedopuszczalna u dzieci.
Wspinanie w ciasnych butach przyśpiesza powstanie niektórych patologii stóp, powodując dotkliwy ich  ból i często kończących się operacją chirurgiczną.

 

Porady EB

• Kierować się komfortem i przyjemnością ze wspinania
• Przymierzyć wiele modeli butów, w różnych rozmiarach przed kupieniem
• Komfort = wzrost formy i lepsze wspinanie