ID S zastosowania i specyfikacje


Petzl I’D S to samoczynnie hamujący przyrząd asekuracyjny / przyrząd zjazdowy, który może być stosowany wpięty do uprzęży lub do stanowiska kotwiczącego.

   OSTRZEŻENIA

• Przeczytaj ze zrozumieniem instrukcje użytkowania przyrządów użytych w tej poradzie technicznej zanim zaczniesz ją stosować. Musisz przeczytać i zrozumieć informacje zawarte w instrukcjach użytkowania do zrozumienia tych dodatkowych informacji.
• Opanowanie tych technik wymaga specjalnego szkolenia. Współpracuj z profesjonalistą, aby potwierdzić swoją zdolność do bezpiecznego i niezależnego wykonywania tych technik, zanim spróbujesz zastosować je bez nadzoru.
• Podajemy przykłady technik związanych z Twoją działalnością. Mogą istnieć inne, których tutaj nie opisujemy.

 

• Identyfikacja modelu I’D S
• Przyrząd zjazdowy
• Opuszczanie na I’D S wpiętym do górnego stanowiska
• Asekurowanie na I’D S wpiętym do górnego stanowiska
• Asekurowanie wspinacza w technice prowadzenia


Identyfikacja modelu

 

I’D S przed 2019

Numery seryjne przed 19B0177022056

I’D S 2019

Numery seryjne po 19B017702256

 

 


 

Przyrząd zjazdowy

 

 
I’D S 2019

Lina hamująca powinna przechodzić przez wzmacnianą krawędź na okładce lub przez rowek hamujący, w zależności od średnicy liny, preferencji użytkownika, pozycji karabinka hamującego i ręki…

 

 


Opuszczanie na I’D S wpiętym do górnego stanowiska

 

 

Norma EN 341 została zmieniona w 2011 r. Zawiera nowe wymagania dotyczące badań statycznych i dynamicznych. Również masa wymagana do przeprowadzenia standardowych testów wzrosła o 25% (obecnie masa testowa wynosi 187,5 kg).

 

 

Asekurowanie na I’D S wpiętym do górnego stanowiska

I’D S dopięte do górnego stanowiska pozwala na asekurację osoby, która używa innego systemu progresji.
Użytkownik nigdy nie może puścić liny po stronie hamulca. Użytkownik musi zawsze unikać luzu na linie między ID a punktem kotwiczącym, aby zmniejszyć ryzyko upadku.

 

 

 

Wydawanie liny z przyrządu I’D S

 

 

Asekurowanie wspinacza w technice prowadzenia

Aby uzyskać dostęp z dołu, I’D umożliwia asekurację prowadzącego wspinacza, który podczas wspinaczki przepina linę przez punkty pośrednie.

 

Uważaj na różnicę masy pomiędzy asekurującym a wspinaczem. Zatrzymanie upadku może być trudne, jeśli wspinacz jest znacznie cięższy niż asekurujący.

 

 

 

Wydawanie liny z przyrządu I’D S

Krzywka ma mały uchwyt na kciuk, który umożliwia odblokowanie i wydanie liny z przyrządu. Użytkownik nigdy nie może puścić liny po stronie hamulca.