Historia EB


Podczas tworzenia pierwszego w historii buta wspinaczkowego słynny francuski alpinista Pierre Allain i mistrz szewski Edmond Bourdonneau z pewnością nie wyobrażali sobie, że ponad 60 lat  później wspinacze będą nadal używać butów marki EB. Od 1950 roku, po pierwszych testach Pierre'a Allaina na blokach Fontainebleau, do stworzenia ostatniego buta wspinaczkowego EB. Poznaj fragment historii wspinaczki w sadze EB.

 

Pierre Allain     Pierre Allain        
Pierre Allain   Buty PA   Pierre Allain w Fontainebleau   Reklama butów Super Graton

 

Lata 1930-1950

Pierre ALLAIN, młody paryski wspinacz, pasjonuje się wspinaniem na bulderach w Fontainebleau.

Szybko zdaje sobie sprawę, że jest znacznie bardziej skuteczny w trampach niż w ciężkich, dużych butach alpinistycznych. Jednak odporność trampek, szczególnie po bokach, szybko okazała się niezadowalająca. Musi wzmacniać je samodzielnie kawałkami gumy. Do tego dochodzi brak precyzji ze względu na ich ogólnie zbyt okrągłe i zbyt szerokie kształty.

Pasja Pierre'a Allaina napędza go do coraz częstszego wspinania się i robienia coraz trudniejszych przejść.

Nie chcąc być dłużej ograniczany przez swoje buty, razem z zaprzyjaźnionym szewcem tworzą projekt specjalnego buta wspinaczkowego: PA. Duet zaczyna dostarczać buty wspinaczom szukającym butów, w których będą lepiej czuć skałę. Pierre Allain sprzedaje wiele  butów w swoim sklepie sportowym przy rue Saint Sulpice w Paryżu. Buty PA szybko stały się bardzo popularne i zastąpiły buty z ćwiekami i różnego rodzaju trampki używane przez wspinaczy w Fontainebleau. Angielscy  wspinacze zaczynają używać coraz częściej butów PA w skałkach.


Edmond BOURDONNEAU, mistrz szewski, odkupuje firmę Pierre’a ALLAINa.

Kontynuuję produkcję butów wspinaczkowych, które mają teraz inicjały EB na okrągłym kawałku skóry wszytym w kostkę. To pierwszy raz, kiedy na butach wspinaczkowych umieszczono markę - to punkt zwrotny w historii „butów wspinaczkowych”. Sklep obuwniczy BOURDONNEAU składa się z 4 pomieszczeń: wejście do sklepu, z tyłu pokój dla żony BOURDONNEAU odpowiedzialnej za szycie, a także 2 innych: 1 do cięcia i 1 do montażu gum. Ta organizacja w Fontenay aux Roses trwa przez ponad 20 lat.

 

 

 

1967

EB w katalogu "Au vieux campeur”

EB ma debiut w słynnym katalogu "Au vieux campeur” pod nazwą  “chausson d’escalade special Gratton”. (specjalny but wspinaczkowy Gratton). Cena wynosi 47 franków..

1968

Model EB nosi teraz legendarną już nazwę „SUPER GRATTON”. Konkuruje z 2 innymi francuskimi modelami René DESMAISON i GALIBIER.


1970

Flagowy model EB, SUPER GRATTON, staje się coraz bardziej popularny w Fontainebleau,w skałkach i na długich drogach.

W latach 70. na całym świecie nastąpił prawdziwy boom. EB dużo eksportuje, szczególnie do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, do tego stopnia, że większość nowicjuszy we Francji wymawia EB po angielsku „ibiiz”. Dzięki temu sukcesowi eksportowemu EB otrzymuje dwa razy  „złote laury eksportu.
EB był w tym czasie światowym liderem, rozpoznawanym przez wszystkich wspinaczy. 45 lat później model SUPER GRATTON jest nadal pamiętany przez wielu wspinaczy i alpinistów.

 

 

1975
Jean-Claude DROYER

Jean-Claude DROYER, który spopularyzował wspinaczkę solową, wspina się na wieżę Montparnasse w Paryżu w butach Super Gratton. Po tym wyczynie Edouard BOURDONNEAU dzwoni do niego i obiecuje dożywotnie dostarczanie butów wspinaczkowych.

1982
MESTRIA

Drugi produkt EB jest wprowadzany na rynek przy pomocy Claude'a DROYERA: MESTRIA. Sukces zawdzięcza nowej podeszwie o grubości 7 mm, po raz pierwszy z gumy żywicznej. Chociaż pięta jest wygodniejsza, nie zadowala wszystkich.


1985
Jean-Baptiste TRIBOUT

Nowa osobowość z charyzmą, Jean-Baptiste TRIBOUT dołącza do TEAMU EB i uczestniczy w projektowaniu nowych produktów. Pojawienie się nowych włoskich i hiszpańskich konkurentów prowadzi EB do stworzenia kompletnego asortymentu, oczywiście z Supper Gratton, Super MAESTRIA i PASJĄ przetestowanymi i zatwierdzonymi przez samego JB TRIBOUT. Koniec lat 80 nie jest najlepszy dobry dla marki, która jednak wróci silniejsza na początku lat 90.

 

1992
EB: Drugie życie

Jean-Claude DELUBRIAC, podwykonawca obuwia sportowego z siedzibą w Dordonii, specjalizujący się w butach do boksu i golfa odkrywa pogrążoną w letargu  markę EB. Kupuje markę i pracuje nad nowymi dla niego produktami. Jego umiejętności nabyte dzięki wieloletniemu doświadczeniu w butach pozwalają mu projektować swoje pierwsze kolekcje butów wspinaczkowych. Równolegle rozwija własną linię produkcyjną obok Perigueux.


1995

EB zaczyna się rozwijać na arenie międzynarodowej. Dystrybucja zaczyna się od Belgii, a później w krajach skandynawskich

1998

EB rozpoczyna współpracę z ortopodologami sportowymi, której rezultatem są modele SYNTHESE i PROTO.  Dzięki tej współpracy powstają produkty bardziej techniczne i mocniejsze.

2003

Raoul LALET odkupuje firmę i inwestuje w linię produkcyjną butów wspinaczkowych. Jest to proces produkcji bazujący na wtrysku gumy w wysokiej temperaturze, który gwarantuje największą prostotę i komfort. Te buty są specjalnie zaprojektowane do rozpoczęcia przygody ze wspinaczką na ściankach.

Frédéric TUSCAN, wicemistrz świata we wspinaczce, dołącza do zespołu EB. Projektuje  bestselerowy model Wolverine.

        
Frédéric TUSCAN   Buty Wolverine

 

 

2004

Do teamu EB dołączają najlepsi wspinacze francuscy tamtych czasów
Stéphane JULIEN, Gerome POUVREA, Loic GAIDOZ, Juliette DANION, Charlotte DURIF, Michel FUSELIER i Florence PINET.


2009

EB zmienia właściciela i wchodzi w skład 9A CLIMBING, firmy utworzonej i należącej do Frederica TUSCANA. Firma projektuje, produkuje i dystrybuuje buty wspinaczkowe pod marką EB

2013

Rozwój dystrybucji w Europie i Azji

 


2014
Premiera modeli Django i Django woman

 

Po 6 latach projektowania EB uduje się osiągnąć nową, rewolucyjną, konstrukcję która łączy ze sobą aspekt techniczny butów i komfort.
Seb Bouin – najlepszy francuski wspincza skałkowy dołącza do teamu EB.

 

2015

Premiera modelu Guardian

Nowy model Guardian odnosi duży sukces. Wiele zawodników z teamu eB „przesiada” się na ten but.

 

2018

Rozpoczęcie roku od wypuszczenia nowego modelu Sentinel. But dla bardzo doświadczonych wspinaczy. Seb Bouin robi w nich drogę  « les yeux plus gros que l’antre » 9a+/b  » à Russan.

2019

9A świętuje 10lecie

Z tej okazji wszyscy zawodnicy teamu EB zostają zaproszeni na spotkanie w SATAN w Izerze. Jest to okazja do przetestowania najnowszego modelu NEBULA.