Noszenie kasku

                     Noszenie kasku: tak.. ale dlaczego?

Noszenie kasku: tak.. ale dlaczego?


Warto zawsze sobie zadawać pytanie do czego służy nasz sprzęt. W przypadku kasków odpowiedzi często się różnią...

Trochę historii

 

Historycznie kaski wspinaczkowe i alpinistyczne były przeznaczone do ochrony przed upadkami kamieni. Większość dróg znajdowała się w terenie o potencjalnie mniejszych trudnościach, w którym jednak skała była bardziej krucha. Takie drogi są bardziej narażone na spadające kamienie i alpiniści szybko zaczęli szukać możliwości ochrony głowy. Na początku były do zwykłe czapki, później pojawiły się kaski z twardą skorupą, służące przede wszystkim do ochrony czubka głowy.

Jakie dziś są powody, dla których nosimy kaski?

 

 

Wiele osób odpowiadając na to pytanie mówi „dla ochrony głowy przed spadającymi kamieniami”. Inne dodają również „ dla ochrony głowy przed uderzeniem podczas lotu”.
Wspinaczka sportowa bardzo się przyczyniła do tej zmiany. Rozwój sportu w miarę upływu czasu oraz rosnący poziom pokonywanych trudności doprowadził do spowszednienia upadków, a tym samym zwiększenia ryzyka uderzenia głową o skałę w razie złego lotu (na przykład upadek głową w dół po zahaczeniu o linę czy lot w kominie...). Dodatkowo wspinacze mają aktualnie tendencję do wybierania uczęszczanych dróg,  w skale dobrej jakości, bez kruszyn – mniej narażonych na spadające kamienie. Ochrona głowy przed uderzeniami o skałę staję się więc jak najbardziej uzasadniona.

Powyższe rozważania można przenieść na inne sporty związane z wysokością. Nie szukając daleko można znaleźć kilka przykładów typowych uderzeń głową: w kanioningu poślizgnięcie kończące się uderzeniem głową o ziemię, w speleologii uderzenia głową w wąskich korytarzach, na nartach skiturowych uderzenie w skałę lub drzewo po upadku… W każdej z tych sytuacji wskazana jest dobra ochrona głowy przed uderzeniami z przodu, z boków i z tyłu. Noszenie kasku to nie tylko ochrona głowy przed spadającymi kamieniami ale również ochrona przed uderzeniami o skałę lub o ziemię.

Kaski Petzl są zaprojektowane tak, by zapewniały więcej ochrony niż wynika to z wymagań aktualnie obowiązujących norm.

Petzl podążając za ewolucją w sportach górskich projektuje kaski w taki sposób, by zapewnić lepszą ochronę głowy z przodu, z boków i z tyłu. Takiego typu kaski mają oznaczenie TOP AND SIDE PROTECTION.  Oznacza one zgodność z wymaganiami normy EN 12492 ale również z nowym protokołem testów opracowanym przez Petzl. Wymagania normy EN 12942 (kaski alpinistyczne) dotyczą głownie ochrony przed spadającymi kamieniami. Wewnętrzny protokół Petzl obejmuje ochronę całej głowy.
Kaski Petzl z oznaczeniem TOP AND SIDE PROTECTION oferują ochronę jednocześnie przed uderzeniami z góry ale również bocznymi, przednimi i tylnymi.

Dlaczego więc nosić kask? Znając odpowiedź na to pytanie to możliwość wyboru noszenia lub nie kasku dostosowanego do uprawianego sportu i jego środowiska.

 

 


 

        
SIROCCO   BOREO   METEOR   PICCHU
             
Ultralekki kask przeznaczony do wspinaczki, alpinizmu, skitouringu   Wytrzymały i uniwersalny kask ze zwiększoną ochroną, do wspinaczki i alpinizmu   Lekki kask o zwiększonej ochronie, do wspinaczki, alpinizmu i skitouringu   Kask wspinaczkowo-rowerowy o zwiększonej ochronie, dla dzieci