Noszenie kasku: tak.. ale dlaczego?
Trochę historii
Historycznie kaski wspinaczkowe i alpinistyczne były przeznaczone do ochrony przed upadkami kamieni. Większość dróg znajdowała się w terenie o potencjalnie mniejszych trudnościach, w którym jednak skała była bardziej krucha. Takie drogi są bardziej narażone na spadające kamienie i alpiniści szybko zaczęli szukać możliwości ochrony głowy. Na początku były do zwykłe czapki, później pojawiły się kaski z twardą skorupą, służące przede wszystkim do ochrony czubka głowy.
Wiele osób odpowiadając na to pytanie mówi „dla ochrony głowy przed spadającymi kamieniami”. Inne dodają również „ dla ochrony głowy przed uderzeniem podczas lotu”.
Wspinaczka sportowa bardzo się przyczyniła do tej zmiany. Rozwój sportu w miarę upływu czasu oraz rosnący poziom pokonywanych trudności doprowadził do spowszednienia upadków, a tym samym zwiększenia ryzyka uderzenia głową o skałę w razie złego lotu (na przykład upadek głową w dół po zahaczeniu o linę czy lot w kominie...). Dodatkowo wspinacze mają aktualnie tendencję do wybierania uczęszczanych dróg, w skale dobrej jakości, bez kruszyn – mniej narażonych na spadające kamienie. Ochrona głowy przed uderzeniami o skałę staję się więc jak najbardziej uzasadniona.
Powyższe rozważania można przenieść na inne sporty związane z wysokością. Nie szukając daleko można znaleźć kilka przykładów typowych uderzeń głową: w kanioningu poślizgnięcie kończące się uderzeniem głową o ziemię, w speleologii uderzenia głową w wąskich korytarzach, na nartach skiturowych uderzenie w skałę lub drzewo po upadku… W każdej z tych sytuacji wskazana jest dobra ochrona głowy przed uderzeniami z przodu, z boków i z tyłu. Noszenie kasku to nie tylko ochrona głowy przed spadającymi kamieniami ale również ochrona przed uderzeniami o skałę lub o ziemię.
Petzl podążając za ewolucją w sportach górskich projektuje kaski w taki sposób, by zapewnić lepszą ochronę głowy z przodu, z boków i z tyłu. Takiego typu kaski mają oznaczenie TOP AND SIDE PROTECTION. Oznacza one zgodność z wymaganiami normy EN 12492 ale również z nowym protokołem testów opracowanym przez Petzl. Wymagania normy EN 12942 (kaski alpinistyczne) dotyczą głownie ochrony przed spadającymi kamieniami. Wewnętrzny protokół Petzl obejmuje ochronę całej głowy.
Kaski Petzl z oznaczeniem TOP AND SIDE PROTECTION oferują ochronę jednocześnie przed uderzeniami z góry ale również bocznymi, przednimi i tylnymi.
Dlaczego więc nosić kask? Znając odpowiedź na to pytanie to możliwość wyboru noszenia lub nie kasku dostosowanego do uprawianego sportu i jego środowiska.