Kask skiturowy

              Czy nosić kask na skiturach?

Czy nosić kask na skiturach?


Niezależnie od tego, czy jesteś przewodnikiem wysokogórskim, czy stawisz pierwsze kroki w narciarskim skiturowym prawdopodobnie zadawałeś sobie to pytanie. Chociaż kaski są powszechnie stosowane przez narciarzy zjazdowych  jako niezbędny element bezpieczeństwa,  to jednak nie są tak często używane przez skiturowców.  Przede wszystkim ze względu na ciężar, brak wentylacji i rozmiar…
A przecież gdy warstwa śniegu jest cienka to kamienie znajdują się tuż pod powierzchnią, a upadek może być niebezpieczny. Gdy wychodzicie źlebem istnieje też ryzyko trafienia przez spadające kamienie… Noszenie kasku na skiturach wydaje się więc bardziej niż uzasadnione.

 

 

 

Kask skiturowy, który odpowiada wymaganiom narciarza

Wentylacja:

Wysiłek podczas wychodzenia na nartach skiturowych jest bardzo duży i wymaga odpowiedniego sprzętu. Tylko lekki kask z bardzo dobrą wentylacją może stanowić zachętę, by go nosić na głowie od początku do końca wyjścia.

Ochrona głowy

W czasie wyjścia na skitury, zarówno podczas podejścia jak i zjazdu, narciarz jest narażony na następujące niebezpieczeństwa:

 • upadek kamieni:


Podobnie jak w alpinizmie, narciarz może być narażony na spadające kamienie czy lód, na przykład podczas wychodzenia żlebem.

• uderzenia z przodu, boków i z tyłu:


Upadek przy wychodzeniu, na stromym lub zalodzonym stoku, na wystających skałach…


Upadek podczas zjazdu spowodowany zagrożeniami terenowymi: skałami, drzewami, lodowymi blokami, szczelinami, lawinami…

Nowa certyfikacja CE dla kasków skiturowych


Istnieją kaski, które mają podwójną normę: alpinistyczną (EN 12492) i do narciarstwa zjazdowego (EN 1077). Niemniej zgodność z normą do narciarstwa zjazdowego bardzo ogranicza ich komfort użytkowania w narciarstwie skiturowym, ze względu na brak wentylacji, ciężar i rozmiar. Kaski, które są zgodnie wyłącznie z normą alpinistyczną nie zapewniają wystarczającej ochrony  z przodu, boków i tyłu głowy.

Chcąc osiągnąć najlepszy kompromis pomiędzy wentylacją/ochroną i zachęcić do noszenia kasku na skitourach, Petzl współpracował z jednostką certyfikującą, by wprowadzić pierwszy kask z certyfikacją CE do narciarstwa skitourowego, opierając się na:
• normie dotyczącej kasków wspinaczkowy i alpinistycznych (EN 12492), w zakresie ochrony przed spadającymi kamieniami i zapewnieniu maksymalnej wentylacji,
• zwiększonej ochronie przed uderzeniami przednimi, tylnymi i bocznymi (Oznaczenie Petzl TOP AND SIDE PROTECTION).

Dowiedz się więcej o kaskach Petzl

 

METEOR: Kształt umożliwia optymalne zintegrowanie gogli lub osłon twarzy, dzięki czemu uzyskuje się znakomity kask dostosowany do wymagań skitouringu.
 

 

SIROCCO: odpowiada na potrzeby związane z lekkością i ochroną całej głowy.  W połączeniu ze znakomitą wentylacją SIROCCO jest kaskiem nadającym się na skitury.

Żaden z tych kasków nie jest zgodny z wymaganiami normy EN 1077 – Kaski dla narciarzy zjazdowych.


Dowiedz się więcej o ochronie TOP and SIDE PROTECTION

 

 

 

włącz polskie napisy