Jak wybrać buty wspinaczkowe?

         Porady EB Climbing dotyczące wyboru butów wspinaczkowych

Porady EB Climbing dotyczące wyboru butów wspinaczkowych


Wybór butów wspinaczkowych uzależniony jest od poziomu zaawansowania wspinacza, rodzaju wspinania (skałki, buldery, długie drogi, ścianki wspinaczkowe itd.) i kształtu stopy.  Wielu wspinaczy ma kilka par butów w zależności od tego gdzie się wspinają.

4 kryteria wyboru butów wspinaczkowych:


1. Poziom: EB zaleca wspinanie się w butach odpowiednich do waszego zaawansowania. Osoba poczatkująca nie potrzebuje technicznych rozwiązań, które są w zaawansowanych modelach a ekspert szuka butów odpowiednich do swojego doświadczenia.
2. Rodzaj wspinania: skałki, długie drogi w Tatrach czy Alpach czy ścianki wspinaczkowe  - maja swoją specyfikę i różne wymagania pod względem precyzji i/lub komfortu.
3. Indywidualne przyzwyczajenia odnośnie kształtu buta, jego czubka i miękkości: często zmiany są zaskakujące na przykład przy przejścia z płaskich, sztywnych i prostych butów  do  bardzo asymetrycznych, wygiętych w dół i z bardzo miękką gumą.
4. Kształt stóp: stopy greckie, rzymskie, egipskie, szerokie lub wąskie... kombinacji jest wiele, podobnie jak wrażeń w tym samym bucie. Dlatego kładziemy taki duży nacisk na komfort w poszczególnych modelach.

 

Jakie buty wybrać w skałki?

 

Drogi w skałkach zazwyczaj są jednowyciągowe, od zupełnie krótkich do liczących kilkadziesiąt metrów. Zalecane buty muszą gwarantować precyzję i skuteczność, niemniej kryterium komfortu również ma znaczenie, zwłaszcza na dłuższej drodze. Należy znaleźć zatem równowagę pomiędzy komfortem a skutecznością. Zasada jest taka, że to co zyskujecie stawiając na skuteczność tracicie pod względem komfortu i odwrotnie.


Długie drogi

Na długich, wielowyciągowych drogach główne kryterium wyboru to komfort stóp. W zależności od trudności drogi , trzeba przesunąć szalę trochę w stronę komfortu, nie poświęcając jednak całkowicie skuteczności.  Jeżeli wspinanie na wielowyciągowych  drogach ma być dla was przyjemnością, należy wybrać model przeznaczony na długie drogi i zapewniający dużą wygodę.

 

Jakie buty wybrać na buldery?

Specyfika bulderów jest dość podobna, niezależnie od miejscówki.  W porównaniu do wspinania w skałach czy na długich drogach, wspinanie na baldach wymaga relatywnie krótkiego i intensywnego wysiłku. Najczęściej wspinacze po przystawieniu się albo zrobieniu drogi od razu ściągają buty. Muszą one więc być bardzo precyzyjne a jednocześnie łatwe do ściągnięcia/założenia.

EB sugeruje wybór butów zapinanych na rzepy. Ubiera się je i ściąga szybciej  niż buty sznurowane. Oprócz tego  możecie zainteresować się modelami bardziej technicznymi , które siła są mniej komfortowe dla stóp, co przy częstym ściąganiu jest bardzo uciążliwe.

 

Jaki model wybrać na ściankę wspinaczkową?


Buty wspinaczkowe zostały opracowane do określonego rodzaju wspinania (buldery, skałki, długie drogi) bez rozróżniania na wspinaczkę za zewnątrz czy na ściance wspinaczkowej. Poniżej dwa kryteria, które pomogą w wyborze najlepszych butów dla waszych stóp:

Buty mogą się szybko zużyć z dwóch powodów.

1. Gdy wspinacie się na ściance,  liczba dróg, którą robicie jest zazwyczaj większa niż na zewnątrz.
2. Tarcie gumy butów o panel bardzo szybko zużywa podeszwę.

Komfort jest mniej ważnym kryterium.

1. Zazwyczaj na ściance są albo buldery i/albo relatywnie krótkie drogi – do 15 metrów, w związku z czym często się ściąga/zsuwa buty.
2. Temperatura w nowoczesnych ściankach wspinaczkowy jest stałą przez cały rok, w związku z czym stopy mniej puchną na skutek upału.

Niektóre modele są specjalnie dostosowane do użycia  zbiorowego i wypożyczalni jak Neo Gym

Porady EB dotyczące wyboru butów:

• Nie cierpieć w butach wspinaczkowych
• Bardziej kierować się swoimi  wrażeniami niż opiniami innych.
• Wybrać buty odpowiednie do swojego poziomu zaawansowania.

 

Sprawdź ofertę EB:

 

oferta eb